کشور لهستان دارای دانشگاه هایی با سطح علمی بالا و از جمله کشورهای اروپایی است که هر ساله تعداد بسیار زیادی دانشجو را از سراسر جهان به خود جذب می کند. یکی از مهمترین این دلایل هزینه مناسب تحصیل و زندگی در لهستان می باشد. مدرک تحصیلی از دانشگاه های کشور لهستان مورد قبول تمام کشورهای دنیاست. از دیگر مزیت ها اعتبار بالای ویزای این کشور است، با توجه به این که  لهستان کشوری اروپایی است که در حوزه شنگن واقع شده، دانشجویان در کنار تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا می توانند با هزینه های بسیار مناسب به سایر کشورهایی زیبای اروپایی سفر کنند. ازین رو در این مقاله

مواردی که در این مقاله بررسی می شوند:

 تحصیل دوره ابتدایی در لهستان

تحصیل دوره دبیرستان در لهستان

 تحصیل دوره کارشناسی در لهستان

تحصیل کارشناسی در لهستان بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان

الزامات زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان

 مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی لهستان

شرایط گذراندن دوره های زبان انگلیسی و آلمانی در کشور لهستان

 

تمامی بچه هایی که در لهستان زندگی می کنند نه صرفا بچه های لهستانی از سن ۶ تا ۱۸ سالگی باید دوره مدرسه اجباری را بگذرانند.  تحصیل در مدارس دولتی لهستان رایگان است.  شروع ترم تحصیلی مدارس در لهستان از ۱ سپتامبر تا ماه ژوئن است. ۵ روز در هفته کلاس ها برگزار می شوند و شنبه و یکشنبه، مدارس تعطیل هستند.  سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می گردد: ترم اول تا ژانویه و ترم دوم تا ماه ژوئن ادامه دارد.  در روزهای تعطیل رسمی، تعطیلات کریسمس و تعطیلات ایستر مدارس لهستان تعطیل هستند.

 تحصیل دوره ابتدایی در لهستان

دانش آموزان ازسن ۶ سالگی وارد مقطع ابتدایی می شوند.  مدت تحصیل در لهستان در مقطع ابتدایی ۶ سال می باشد.  تحصیل در مدارس دولتی لهستان رایگان است .

تحصیل دوره دبیرستان در لهستان

دوره دبیرستان در لهستان ۶ سال طول می کشد.  در این دوره دانش آموزان دروس ریاضی ، ادبیات ، آموزش زبان لهستانی را فرا می گیرند.  دانش آموزان در این مقطع آماده ورود به دانشگاه می شوند.

 تحصیل دوره کارشناسی در لهستان

مدت زمان تحصیل در رشته های کارشناسی ۳ تا ۴ سال است و هر سال تحصیلی از دو ترم پاییز و بهار تشکیل شده است.  تحصیل کارشناسی در لهستان به هردو زبان لهستانی و انگلیسی امکان پذیر است، نکته قابل توجه این است که تحصیل در لهستان به زبان لهستانی رایگان است، اما تحصیل به زبان انگلیسی مشروط به پرداخت شهریه است.  تحصیل در مقطع کارشناسی در تمام رشته ها امکان پذیر است.  برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی لهستان ۲ تا ۲۵۰۰ یورو برای رشته های غیر پزشکی است .

تحصیل کارشناسی در لهستان بدون مدرک زبان

به طور کلی برای تحصیل کارشناسی در لهستان نیازی به ارائه مدرک زبان آیلتس نمی باشد.  درواقع داشتن دانش زبان انگلیسی جهت اخذ پذیرش الزامی است.  در صورت نداشتن مدرک زبان سنجش دانشجو از طریق مصاحبه تصویری نظیر اسکایپ با مسئول پذیرش دانشگاه انجام می شود.  در صورتی که تشخیص داده شود سطح زبان دانشجو ضعیف است دانشجو ابتدا دوره زبان انگلیسی یا لهستانی را در کشور لهستان می گذراند و سپس وارد کورس اصلی دانشگاه می شود.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان

 

طول دوره کرشناسی ارشد در لهستان ۲ سال است .  تحصیل به دو زبان انگلیسی و لهستانی امکان پذیر است .  تحصیل به زبان لهستانی تقریبا رایگان و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی بین ۳ تا ۵ هزار در سال است .  هزینه دوره های MBA بین ۸ تا ۱۳ هزار دلار در سال است.

الزامات زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان

برای تحصیل در دوره های انگلیسی ارائه مدرک زبان TOEFL یا IELTS الزامی است.  حداقل نمره مورد نیاز در آزمون آیلتس ۵/۶ است.  خوشبختانه با توجه به این مساله که به دوره های زبان در کشور لهستان ویزا تعلق می گیرد می توانید ابتدا در دوره های زبان شرکت نموده و سپس جهت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید.

شرایط گذراندن دوره های زبان انگلیسی و آلمانی در کشور لهستان

این دوره ها معمولا یک ترمه و دو ترمه هستند.  شروع دوره ها از مهرماه است و تا خرداد ماه ادامه دارد .  هزینه این دوره ها برای هر ترم ۳ هزار یورو است و نیازی به به پیش نیاز زبان ندارند. دانشجویان پس از پایان این دوره ها می توانند وارد کورس اصلی دانشگاه در رشته مورد علاقه خود شوند.

تحصیل مقطع دکتری در لهستان

پذیرش مقطع دکتری در کشورهای اروپایی از جمله لهستان از طریق استاد راهنما انجام می پذیرد. در مقطع دکتری دانشجویان می توانند از بورسیه تحصیلی دانشگاه ها استفاده کنند.  شرایط دریافت بورسیه دکتری به این صورت است :

  1. ارائه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
  2. حداقل معدل ۱۷
  3. مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس ۶٫۵
  4. مکاتبه با استاد راهنمایا supervisor
  5. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
  6. ارائه سابقه کاردر صورت وجود
  7. ترجمه کتاب
  8. پروپوزال قوی
  9. حداقل دو مقاله ISI

در صورتی که دانشجو موفق به جلب نظر استاد راهنما نشود می تواند مشروط به پرداخت شهریه سالانه ۳ تا ۴ هزار یورو در مقطع دکتری تحصیل کند.

   مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی لهستان
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • پاسپورت معتبر
  • نامه پذیرش دانشگاه لهستان
  • رزومه ( cv )
  • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • مدرک زبان ایلتس
  • ارائه نامه تمکن مالی
  • گواهی پزشکی
  • عکس در ابعاد گذرنامه

در صورتی که به پاسخ پرسش های خود در زمینه تحصیل در کشور لهستان نرسیدید با کارشناسان موسسه سلامت ویزا تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان بهره مند شوید.

کلیک کنید! دنبال کنید!

یوتیوب

یوتیوب

whatsapp

واتس آپ

لینکدین

لینکدین

فیس بوک

فیس بوک

ایمیل

ایمیل

توییتر

توییتر

982145319+

982145319+

اینیستاگرام

اینیستاگرام