ما در این مقاله مزایا ،معایب شرایط زندگی در آلمان و قوانین آن را به گونه ای بررسی کرده ایم که راهنمایی موثر برای تصمیم گیری و انتخاب درست یک کشور جهت مهاجرت باشد.

همه ما میدانیم که مهاجرت یک تصمیم خیلی بزرگ در زندگی ما است ، گاه ممکن است مهاجرت به نفع ما باشد گاه ضرر. پس به جهت کم شدن ضرر و درصد اشتباه باید تمام شرایط و جوانب مهاجرت به کشور هدفمان را به گونه ای بررسی کنیم که جای هیچگونه ابهام و سوالی در ذهنمان نباشد .

اکثر افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند از این موضوع که آلمان یکی از قدرتمند ترین و غنی ترین کشور های اروپایی از لحاظ اقتصاد و فرهنگ است اطلاع کافی دارند و خوشبختانه در حال حاضر شرایط مساعدی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد .

اگر شما به دنبال روش های غیر قانونی مهاجرت هستید این مقاله کمکی به شما نمیکند.

مهم ترین روش های مهاجرتی به آلمان :

 • مهاجرت از طریق تحصیل در آلمان
 • مهاجرت از طریق کار در آلمان و کاریابی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

مزایا مهاجرت به آلمان

 1. تحصیل رایگان در آلمان از مدرسه تا دانشگاه و گرفتن ویزای ۱۸ ماهه جستجوی کار پس از اتمام تحصیلات در آلمان .
 2. شما می توانید پس از ۶-۷ سال زندگی سالم و قانونمند در آلمان جهت اقامت دائم اقدام نمایید .
 3. مکان های تفریحی و گردشگری آلمان به گونه ای است که مردم آلمان ترجیح میدهند تعطیلات را در کشور خودشان سپری کنند .
 4. آلمان دارای بهترین سیستم حمل و نقل و مناسبترین و زیباترین جاده ها مانند جاده دژها ، جاده شراب و … می باشد .
 5. نگران هزینه های درمانی خود نباشید بیمه درمانی برای تمامی افراد در آلمان اجباری می باشد.
 6. موقعیت مرکزی و خوب آلمان در منطقه و سفر کردن به دیگر کشور های اروپایی بدون نیاز به ویزا.
 7. کمترین درصد بیکاری و کاهش سالانه تعداد بیکاران و امکان یافتن کار برای مهاجران.
 8. آلمان یکی از قدرتمندترین و زیبا ترین کشور های اروپایی می باشد.

معایب مهاجرت به آلمان

۱)باید زبان آلمانی را در ایران فرا بگیرید

نکته قابل توجه در رابطه با مهاجرت به آلمان که گاها باعث منصرف شدن افراد از مهاجرت به این کشور میشود زبان آلمانی است .اگر چه زبان انگلیسی یک زبان بین المللی می باشد اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که برای ارتباط موثر حتما باید زبان آلمانی بلد باشید.

یادگیری زبان آلمانی در ابتدای کار به اهداف و عشق و علاقه شما بستگی دارد برای یادگیری حداقل ۱سال زمان لازم دارید پس اگر از تصمیم خود جهت مهاجرت به آلمان مطمئن هستید زبان آلمانی یکی از مراحل رسیدن شما به هدفتان می باشد.

ترجیحا این زبان را در ایران فرا بگیرید زیرا هزینه هر ترم کلاس زبان آلمانی در آلمان بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو می باشد و در صورتی که مدرک b1 آلمان را دریافت کرده باشید میتوانید با اخذ ویزای تحصیلی در این دوره ها اقدام نمایید.

۲)فرهنگ مردم آلمان

شاید از اطرافیان خود شنیده باشید که مردم آلمان نژاد پرست و سرد هستند ، اما درست این است که بگوییم در آلمان حس شوخ طبعی کم است و طی شناخت مردمانشان در می یابید که بسیار خونگرم هستند و با مهاجران به خوبی برخورد میکنند .

نظم و قانونمندی از دیگر مواردی است که باید رعایت کنید پس هرگز در قرارهایتان دیر نکنید.

آلمان کشوری با فرهنگ غنی می باشد ومردم آلمان به فرهنگ و هنر اهمیت زیادی می دهند بنابراین اگر هنری دارید به راحتی میتوانید آن را به نمایش بگذارید و به راحتی به تماشای هنر های خیابانی بپردازید.

۳)شرایط آب و هوایی آلمان

شرایط آب و هوایی آلمان بی شباهت به ایران نیست در آلمان ۳ ماه از سال هوا گرم است ، گاهی ممکن است آب و هوای این کشور مورد پسند همه مهاجران نباشد.

۴)هزینه های زندگی در آلمان

مالیات در کشور آلمان ۳۰ درصد است و شاید نسبت به دیگر کشور های اروپایی درصد زیادی باشد . اما این موضوع هم از معایب این کشور به حساب نمی آید چرا که با پرداخت مالیات خیالتان از بابت بیمه و امور درمانی راحت است.

زمان شما برای خرید از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر می باشد و معمولا بیشتر این ساعت با ساعت کاری شما تداخل دارد و شما زمان کمی برای خرید در آلمان دارید.

و در روزهای  یکشنبه همه جا تعطیل می باشد پس شما برای خرید باید تا دوشنبه منتظر بمانید.

۵)حمل و نقل در آلمان

در آلمان کمتر پیش می آید که بخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید زیرا میتوانید در تمامی شهرها از تاکسی اتوبوس قطار و تراموا استفاده کنید.

علیرغم آسان بودن حمل و نقل در آلمان باید بگوییم که بلیط قطار از هواپیما گران تر است و شما ناچار به استفاده از قطار هستید.

به دلیل شلوغی خیابان ها فکر استفاده از دوچرخه را از سرتان بیرون کنید.

۶)اجاره خانه در آلمان

هزینه های اجاره ملک در آلمان با توجه به شهری که باید در آن سکونت داشته باشید متفاوت است. اما گران ترین اجاره ها مربوط به شهر هامبورگ می باشد و گاها تا ۹۰۰ یورو در ماه میرسد.اما اگر میخواهید در شهری بزرگ با هزینه های کمتری زندگی کنید میتوانید برلین را برای سکونت انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید اگر صاحب خانه از شما اجاره ۳ ماه را دریافت کرد ناراحت نشوید این را به عنوان یک عرف در آلمان در نظر بگیرید.

۷)خرید دارو در آلمان

لیست داروهای غیرقانونی در آلمان را قبل از رفتن به آن کشور را حتما بخوانید.

سعی کنید داروهای ضروری و مورد نیاز خورد را از ایران تهیه کنید و با خود ببرید چرا که خرید یک قرص سرماخوردگی در آلمان هزینه ای حدودا ۵ برابر ایران برای شما دارد.

هرچند که مخارج در آلمان زیاد و برخی از اجناس قیمت بالایی داشته باشند اما این موضوع را در نظر بگیرید که در آمد شما در آلمان حدودا ۷ برابر درامد در ایران می باشد.

۸)خدمات رسانی

ضعیف بودن برنامه های تلویزیونی و خدمت رسانی به مردم یکی از ضعف های آلمان می باشد.