آزمون GRE

هر ساله میلیون ها نفر در سراسر دنیا برای ادامه تحصیل عازم کشورهای دیگر می شوند و تحصیل در دانشگاه های مطرح دنیا یکی از خواسته های دانشجویان ایرانی است، دانشجویانی که می خواهند پس از پایان تحصیلات متوسطه وارد مرحله دیگری از زندگی و تحصیل در مقاطع بالاتر شوند.

خوشبختانه بیشتر کشورهای جهان میزبان دانشجویان ایرانی بوده  و حتی این دانشجویان را تحت پوشش بورسیه تحصیلی قرار می دهند، اما یکی از نکات مورد توجه  برای پذیرش در دانشگاه های خارجی علاوه بر نمرات، طرح های برتر و توصیه نامه ها، دانستن و مسلط بودن دانشجویان با زبان آن کشور و حتی کشورهای همسایه  است، به طور مثال در کشور اوکراین و آذربایجان تسلط بر زبان روسی و در کشور چین دانستن زبان انگلیسی یکی از ملاک های اصلی پذیرش است.

در این میان اما مسئله ای که برای بیشتر دانشگاه های  مطرح دنیا اهمیت دارد، دارا بودن  مدرک زبان تافل و آیلتس است ، این دو آزمون  مورد پذیرش‌ترین آزمون‌های زبان در سرتاسر جهان هستند و میزان تسلط افراد در زبان انگلیسی را می‌سنجند و  نمرات حاصل از شرکت در این دو آزمون برای دانشگاه‌ها و نهادها از درجه اعتبار بالایی برخوردار است. یکی دیگر از این آزمون ها آزمون GRE است، که در این مقاله به ضورت مفصل در مورد جزییات آن شرح می دهیم. مواردی که در این مقاله به آن می پردازیم:

آزمونGRE  چیست؟

محل برگزاری آزمون GRE در ایران

انواع آزمون GRE

هزینه آزمون GRE

منابع آزمون GRE

آزمونGRE  چیست؟

هنگامی که فرد تصمیم نهایی برای تحصیل در دانشگاهی خارج از کشور و تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی را گرفته باشد باید یک پروسه‌ی رسمی و قانونی را طی کند که به آن اپلای می‌گویند که این پروسه می‌تواند برای دانشگاه‌های مختلف، متفاوت باشد.

اما یکی از نکات مهم قبل از اپلای مدارک البته برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری شرکت در ازمون GRE است ، آزمونی که هر ساله نیم میلیون دانشجو از ۱۶۰ دانشگاه از سرتاسر جهان در آن شرکت می کنند  و زمانش ۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه است.

هدف برگزاری از این آزمون که توسط سازمان ITC برگزار می شود، سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان  است و گفتنی ست، ۹۰ درصد دانشگاه های  آمریکا و کانادا کسب نمره  قبولی  در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار داده اند چرا که معتقدند دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی باید بر مهارت در درک متون عمومی دشوار مسلط باشد.

محل برگزاری آزمون GRE در ایران

به چندین مکان، محدود می‌شود در حال حاضر آزمون   GRE  از سوی سازمان سنجش در چندین مرکز در ایران، برگزار می‌شود. این مراکز، شامل موسسه فرهنگی علامه سخن، موسسه امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، موسسه معرفت، دانشگاه آمل، دانشگاه شیراز، دانشگاه ارومیه و مجتمع انفورماتیک زنجان برگزار می‌شود.

آزمون GRE به دو نوع متفاوت با نام‌های GRE General  و GRE Subject برگزار می‌شود. این دو آزمون در نحوه برگزاری و محتوای مورد سنجش با یکدیگر متفاوت هستند.

در  آزمون جی آر ای جنرال  دو شیوه کامپیوتری و کاغذی  وجود دارد  که شامل بخش های تحیلی، لغت و درک مطلب ، استدلال ریاضی و بخش واژگان می شود.

نمره بالا در این آزمون برگ برنده ای برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی است.

بخش نگارش تحلیلی

در این بخش فرد شرکت‌کننده در آزمون لازمست ۲ سوال را در مدت زمان شصت دقیقه (یک ساعت) پاسخ دهد. این بخش در مجموع شامل شش نمره است که به ‌صورت نیم نمره کم یا زیاد می‌شود.

بخش لغت و درک مطلب

در این بخش از امتحان جی ار ای، شرکت‌کنندگان لازم است ۴۰سوال را که متشکل از دو مجموعه ۲۰ تایی است در مدت زمان سی دقیقه پاسخ دهند.

استدلال ریاضی

در بخش استدلال ریاضی که شاید خاص‌ترین بخش از آزمون جی آر ای است، شرکت‌کنندگان لازمست چهل سوال متشکل از دو مجموعه‌ی ۲۰ سوالی را در مدت زمان ۷۰ دقیقه پاسخ دهند. نمره‌ی این بخش هم دقیقا مشابه بخش دانش لغت سنجیده می‌شود.

بخش ریاضی آزمون GRE یکی از مهم‌ترین و موثرترین قسمت‌های این امتحان در مسیر کسب نمره‌ی مورد نظر شرکت‌کنندگان است.

بر خلاف تصورات متقاضیان شرکت در این آزمون که این ذهنیت را دارند که این بخش شامل سوالات سطح بالای ریاضی است، سوالات این بخش از نظر سطح آموزشی با سوالات دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی مدارس ایران برابری می‌کند. ولی نکته‌ای که این بخش را به یکی از بخش‌های پیچیده‌ی این آزمون بدل می‌کند نیاز به سرعت عمل و از آن مهم‌تر قدرت تحلیل این سوالات و پاسخ‌ها است.

در این بخش شرکت‌کنندگان مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند ولی کسب نمره‌ای که بتواند شما را در رسیدن به هدف‌تان کمک کند تنها نیازمند به دست آوردن پاسخ‌ها نیست و در بعضی از موارد شما می‌بایست پاسخی تحلیلی از آن سوال را ارائه دهید و پیشنهاد می‌شود برای رسیدن به نمره مورد نظر بیش از پیش بر روی مهارت‌های ریاضی و محاسباتی و همچنین سرعت عمل در پاسخگویی خود تمرکز نمایید.

بخش واژگان

یکی دیگراز بخش‌های مهم و تاثیرگذار در آزمون بین المللیGRE بخش دایره لغات و واژگان است که در سال‌های اخیر با توجه به تغییر سیاست‌های برگزارکنندگان این آزمون، دستخوش تغییراتی شده است.

این آزمون تنها سه بار در سال برگزار می‌شود که  تاریخش هم  در اکتبر، نوامبر و فوریه است.

   GRE SUBJECT

آزمون جی ار ای سابجکت آزمونی‌ست که میزان دانش زبانی شما را در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد سنجش قرار می‌دهد. نمره‌ی این آزمون از ۲۰۰ تا ۹۹۰ بوده و در بازه‌های ۱۰ نمره‌ای تغییر می‌کند.

یکی از تفاوت‌های عمده‌ی این آزمون با آزمون جنرال شیوه برگزاری این آزمون است، آزمون سابجکت فقط به ‌صورت کاغذی برگزار می‌شود و به همین دلیل فقط در برخی از مراکز آزمون جی ار ای این آزمون قابلیت برگزاری دارد.

هزینه آزمون GRE

هزینه آزمون GRE  جنرال در ایران ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون GRE سابجکت ۱۵۰ دلار است. علاوه بر آن اگر پس از ثبت نام قصد تغییر تاریخ آزمون یا تغییر سنتر خود را داشته باشید باید ۵۰ دلار هزینه کنید. این مبلغ را می توانید از طریق وبسایت های خدمات پرداخت دلاری و یا با تهیه ووچر پرداخت نمایید.

منابع آزمون GRE

  1. اپلیکیشن Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
  2. کتاب یا اپلیکیشن Barrons’s Essential words for the GRE که به ۸۰۰ بارونز هم معروف است.

۳٫مجموعه فلش کارت های Manhattan

این منابع با هم اشتراکات زیادی دارند. ابتدا هریک را کامله فرا بگیرید بعد به سراغ بعدی بروید و همواره تمام لغت ها را مرور کنید (خود اپلیکیشن ها این امکان را دارند)

تذکر: لطفا کتاب ۱۱۰۰ بارونز را نخوانید! این کتاب مخصوص GRE نوشته نشده و وقت شما را تلف می کند. منظورمان این نیست که این کتاب، کتاب خوبی نیست؛ برای GRE کتاب خوبی نیست.