تحصیل در اذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای مسلمان با جمعیت ۱۰ میلیون نفری در همسایگی ایران است که بیش از ۹۵ درصد جمعیتش را شیعیان تشکیل می دهند، مزیتی که باعث شده تا بسیاری از دانشجویان خارجی به ویژه آذری زبان های ایرانی قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را داشته باشند، چرا که علاوه بر زبان و مذهب مشترک، سطح رفاه و میزان درآمد هم در وضعیت مناسبی قرار دارد و خرج و مخارجی کمی به دانشجویان بین و المللی تحمیل می شود.

هرچند گفتنی است پس از جدایی و استقلال جمهوری آذربایجان از حکومت کمونیستی شوروی، اقتصاد این کشور بر پایه استخراج و صادرات نفت و گاز طبعیعی بنا نهاده شد و با توجه به جمعیت کم، عمده تلاش دولتمردان و سیاسیون به توسعه سیستم آموزشی و ارتقای جایگاه دانشگاه های جمهور اذربایجان معطوف شد. مواردی که در این مقاله بررسی می شوند شامل:

مزایای تحصیل در اذربایجان

تحصیل درآذربایجان بدون مدرک زبان

دانشگاه های علوم پزشکی مورد تایید جمهوری آذربایجان توسط وزارت بهداشت ایران

تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آذربایجان

بورس تحصیلی در آذربایجان

هزینه تحصیل در آذربایجان

شرایط ویزای تحصیلی آذربایجان

مزایای تحصیل در اذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌‌ در زمینه‌های علمی و صنعتی، محل مناسبی را برای اساتید، پژوهشگران و محققان در این کشور ایجاد کرده و نوع نظام‌ آموزشي‌ جمهوري‌‌ تازه‌ استقلال‌ يافته‌ آذربایجان مشابه‌ كشور روسيه‌ است و تحصیل در این کشور به دو زبان روسی و ترکی صورت می گیرد، هرچند برخی دروس تخصصی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

آموزش عالی در كشور آذربایجان توسط مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها و انستیتوها و زیر وزارت آموزش این کشور اداره می شوند و بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها، اعتبار و ارزش مدارک دانشگاه ها و به طور کلی دارا بودن نظام آموزشی خوب از جمله مهم ترین مزیت های متقاضیان مهاجرت به این کشور است.

خوشبختانه دانشجویان خارجی هم با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تامین کنند و به طور کلی هزینه های تحصیل در آذربایجان در مقایسه با تحصیل در اروپا مبلغ بالایی نیست اما، این هزینه ها با توجه به دانشگاه، شهر و رشته انتخابی دانشجو کمی تغییر خواهد کرد.

همچنین دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۲۰ می توانند برای اقامت در آذربایجان از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند. این خوابگاه ها با قیمت ۱۰۰$ تا ۲۰۰$ (دلار آمریکا) در ماه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که نسبت به اجاره مسکن شخصی، مقرون به صرفه تر است.

در آذربایجان با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاههای سراسری و آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی برای مقاطع بالاتر می توان از دانشگاه پذیرش اخذ نمود.

تحصیل درآذربایجان بدون مدرک زبان

برای تحصیل در اذربایجان حتی برای ورود به رشته های پزشکی نیازی به داشتن مدرک زبان نیست.

دانشگاه های مورد تایید جمهوری آذربایجان توسط وزارت بهداشت ایران

در حال حاضر هیچ یک از دانشگاه‌های کشور آذربایجان، مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست، با این حال دانشگاه‌هایی که دارای سطح علمی خوبی باشند، وجود دارد. از جمله:

دانشگاه های کشور جمهوری آذربایجان

دانشجویان خارجی و متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان را دارند حتما باید با مراجعه به فهرست دانشگاه های آذربايجان و با در نظر گرفتن شرایط خود بهترین دانشگاه این کشور را جهت ادامه تحصیل در دوره ها، رشته ها و برنامه های تحصیلی گوناگون انتخاب کنند.

دانشگاه گنجه

دنشگاه ایالتی گنجه واقع در شهر گنجه که از طرف وزارت آموزش و پرورش آذربایجان به رسمیت شناخته شده و با بیش از ۶ هزار دانشجو دارای سیاست پذیرش انتخابی است که دامنه میزان پذیرش ۸۰% تا ۹۰% را شامل می شود و دانشجویان بین و المللی می توانند در رشته های ریاضی و فیزیک، شیمی، تجهیزات، فناوری رایانه، ماشین، و.. در این دانشگاه تحصیل کنند.

دانشگاه باکو

این دانشگاه که در انقلاب سال ۱۹۱۹ مردم باکو تاسیس شده یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی آذربایجان است و مفاخر بزرگی از جمله الهام علی اف (رئیس جمهوری آذربایجان)، تورگوت اوزال (رئیس جمهور سابق جمهوری ترکیه)، صفرمراد نیازوف (رئیس جمهور سابق ترکمنستان)، دیمیتری مدودف (معاون رئیس جمهور فدراسیون روسیه)، پطرس غالی( دبیرکل سابق دبیر سازمان ملل متحد)، غلامعلی حداد عادل( رئیس مجلس سابق ایران) در آن تحصیل کرده اند.

در ابتدا دانشگاه دولتی باکو کار خود را با دو دانشکده پزشکی و دانشکده زبانشناسی شروع کرد و در حال حاضر دارای ۱۷ دانشکده است که رشته هایی نظیرحقوق و قانون، پزشکی، زمین شناسی، فیزیک، زیست شناسی، ریاضیات، تاریخ، شیمی، روزنامه نگاری، علوم اجتماعی و روان شناسی در این دانشکده ها تدریس می شوند.

دانشگاه پلی تکنیک آذربایجان

تحصیل در این دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی و فقط در رشته‌های فنی و مهندسی امکانپذیر است و دروس به ۲ زبان روسی و ترکی ارائه می شوند. هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در این دانشگاه سالانه ۱۲۰۰ دلار است که البته این دانشجویان باید در یک دوره آمادگی یک ساله کالج به مبلغ ۷۰۰ دلار شرکت کنند.

دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان

تحصیل در این دانشگاه به زبان آذری و روسی است اما دانشجویان رشته معماری و عمران در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان و در مقطع تحصیلی کارشناسی در دوره آمادگی ۱۲۰۰ دلار و کورس اصلی دانشگاه سالانه ۱۶۰۰ دلار خواهد بود. طول دوره تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه حدود ۲ سال بوده و شهریه آن سالانه ۲۰۰۰ دلار و یا ترمی ۱۰۰۰ دلار است.

طول دوره تحصیل مقطع دکتری نیز در این دانشگاه حدود ۳ سال بوده و شهریه آن سالانه ۳۰۰۰ دلار و یا ترمی ۱۵۰۰ دلار است.

آکادمی دولتی نفت آذربایجان

این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و فقط در رشته‌های مرتبط با نفت و گاز آن هم با زبان های روسی و آذر بایجانی پذیرش دانشجو دارد هزینه تحصیل دانشگاه در دوره آمادگی ۱۱۰۰دلار است.

دانشگاه نقاشی و مجسمه سازی

این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در رشته های نقاشی، مجسمه سازی، معماری داخلی، طراحی لباس، شیشه و سرامیک به دو زبان روسی و آذری دانشجو می پذیرد.

شهریه دانشگاه در دوره آمادگی ۶۰۰ دلار وسالانه ۱۲۰۰ دلار است.

دانشگاه خزر

دانشگاه خزر اولین دانشگاه خصوصی جمهوری آذربایجان است که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و جزو برترین دانشگاه های این کشور به حساب می آید. دروس این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند و همچنین این دانشگاه شامل دانشکده مهندسی و علوم کاربردی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی و دانشکده آموزش و پرورش است.

تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آذربایجان

دانشگاه پزشکی جمهوری آدربایجان

با توجه به پایین بودن و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در کشور آذربایجان، افراد زیادی برای پذیرش در دانشگاه های برتر پزشکی این کشور تلاش می کنند. گفتنی است دروس این دانشگاه مطابق با استانداردهای جهانی ارائه می شوند و زبان تحصیلی ترکی آذربایجانی، انگلیسی و روسی است که که دانشجو باید با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی زبان مورد نظر را انتخاب می کند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در آذربایجان حدود ۶ سال است که شامل: دوره های آموزشی زبان و ۱ سال کار آموزی در باکواست.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان

دانشگاه پزشکی آذربایجان در سال  ۱۹۳۰ تاسیس شد که از جمله معتبر ترین و عالی ترین موسسات آموزشی در سطح استانداردهای بین المللی است که همواره جایگاه ویژه ای در مجموعه موسسات آموزش عالی کشورهای شوروی سابق داشته است. در حال حاظر حدود ۸ هزار دانشجو و حدود هزار و ۸۰۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

همچنین دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان برای افرادی که دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاهی معتبر در کشور خود باشند، دوره تخصص نیز ارائه می دهد.

دانشگاه طب آذربایجان

دانشگاه طب در رشته های پزشكي، داروسازی و دندان پزشكی که جز رشته های محبوب در بین ایرانیان است مشغول به فعالیت است. دانشگاه طب آذربایجان در طی سال های اخير گام‌های بزرگی در جهت آموزش و رفاه حال دانشجویان خارجی برداشته است و امکانات رفاهی دانشگاه را به سطح قابل قبول رسانده به طوری که تمامی دانشجویان از آن رضایت دارند. این دانشگاه یکی از برترین موسسات آموزش پزشکی در آذربایجان  است که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده و دارای رتبه بالایی در سطح بین المللی است، این دانشگاه با سایر دانشگاه های علوم پزشکی در سطح جهاني ارتباط مستقیمی دارد.

دانشگاه طب شامل دانشکده های اطفال، دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده طب نظامی، دانشکده نظامی، دانشکده داروسازی، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده زیست شناسی است که در حال حاضر تعداد زیادی دانشجو از کشورهای تركیه، ایران، عراق، لبنان، آمریکای لاتین، سودان، آفریقا و… در حال تحصیل در این دانشکده ها هستند. نداشتن آزمون ورودی دانشگاه طب جهت ثبت نام یک مزیت بزرگ به شمار میرود که دانشجویان بدون هیچ گونه دغدغه و استرس از آزمون ورودی میتوانند به ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازند.

دانشگاه دندان پزشکی

دانشجویان این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار بوده چون بسیاری از کار های دندان پزشکی از کشيدن و تراش داندان تا بازسازی آن نیاز به دست هایی توانا دارد که بتوان کار ظریف دندان پزشکی را به بهترین شکل ممکن انجام داد. مدت تحصیل این رشته ۶ سال به صورت تمام وقت است.

تحصیل دندان پزشکی در کشور آذربایجان با کیفیت بسیار بالایی صورت میگیرد. دانشجویان این رشته بعد از اتمام درس میتوانند به صورت خصوصي و یا در بیمارستان ها و ارگان‌های دولتی در آذربایجان و یا هر کشوری مشغول کار شوند. تحصیل در آذربایجان

بورس تحصیلی در آذربایجان

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در آذربایجان هستند می توانند برای دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان اقدام کنند. با اینکه هزینه تحصیل و زندگی در آذربایجان بسیار پایین است اما همواره دانشجویان علاقمند به دریافت بورس تحصیلی از این کشور هستند. نکته شایان ذکر این است که در آذربایجان بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی نیز تعلق می گیرد.

دانشجویانی که از ابتدای تحصیل در آذربایجان بورس تحصیلی دریافت می کنند. که البته مقاطع تحصیلی و همچنین رشته هایی که بورس تحصیلی شامل آنها می شود متفاوت
است ودانشجویان باید بدانند همه رشته ها و مقاطع تحصیلی در آذربایجان شامل دریافت بورس نمی شوند.
دسته دوم شامل دانشجویانی است که بورس تحصیلی را از ابتدا دریافت نمی کنند بلکه حداقل ۲ ترم از تحصیلات خود را در آذربایجان سپری می کنند و چنانچه نمرات درسی عالی داشته باشند و معدل ارائه کنند می توانند برای دریافت بورس تحصیلی اقدام کنند.

برای اینکه دانشجو بتواند در سالهای بعد نیز بورس تحصیلی دریافت کند باید در تمام مدت طول تحصیل نمرات خوبی کسب کند و معدل خود را بالا نگه دارد.

امکان دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان برای دانشجویان خارجی در همه مقاطع تحصیلی امکان پذیر است و متقاضیان تحصیل در آذربایجان می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند.

شرایط اخد بورسیه تحصیلی

این دسته شامل افرادی است که حداقل ۲ ترم از تحصیلات خود را در آذربایجان گذرانده باشند چنین افرادی امکان دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان را خواهند داشت اما بهتر است بدانید که برای دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان فرد متقاضی باید دارای نمرات و همچنین معدل بالایی باشد تا بتواند بورس تحصیلی را اخذ نماید اما نکته مهم این است که فرد متقاضی اخذ بورس تحصیلی در آذربایجان باید سطح نمرات خود را حفظ نماید تا همچنان بتواند از بورس تحصیلی و مزایای آن نیز بهره مند شود. همچنین امکان دریافت بورس تحصیلی در آذربایجان برای تمامی مقاطع امکان پذیر است و افراد می توانند از بورس های تحصیلی و مزایای آن بهره مند شوند.

در دانشگاه های کشور آذربایجان دانشجویان می توانند جهت کاهش هزینه های تحصیل خود اقدام به کسب بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی کنند. اکثر کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های کشور آذربایجان هزینه هایی از جمله شهریه، هزینه های اقامت، هزینه های زندگی (خوراک، پوشاک و غیره)، هزینه های رفت و آمد و به طور کلی اکثر هزینه های دانشجویان را دربرمی گیرند.

دولت جمهوری آذربایجان بورسیه جنبش غیر متعهد را برای تحصیل در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری به شهروندان کشورهای جنبش غیر متعهد ارائه کرده است. هرچند نحوه درخواست جهت کسب بورسیه تحصیلی جنبش غیر متعهد دولت آذربایجان متفاوت خواهد بود و متقاضیان باید فرم درخواست مربوطه این بورسیه را به همراه برنامه تحصیلی مورد نظر در یک دانشگاه معتبر در کشور آذربایجان تکمیل کرده و سایر مدارک و اسناد مورد نیاز را جمع آوری کرده و به سفارت جمهوری آذربایجان در سفارت کشور خود ارسال کنند.

هزینه تحصیل در آذربایجان

دانشگاه های کشور آذربایجان از دانشجویان خارجی بابت تحصیل در این کشور شهریه دریافت می کنند. اما ناگفته نماند که این شهریه ها به مراتب پایین تر از شهریه های اخذ شده در دانشگاه های کشورهای غربی است و اصلا قابل قیاس نیست.

این هزینه در آذربایجان با توجه به رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی افراد متفاوت است که حدودا در مقطع کارشناسی ۱۲۰۰ دلار، کارشناسی ارشد ۱۶۰۰ دلار و همچنین در مقطع دکترا در حدود ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.

شرایط ویزای تحصیلی آذربایجان

شرط آخر و نهایی برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در جمهوری آذربایجان درخواست ویزای تحصیلی این کشور است. ویزای تحصیلی آذربایجان در قالب ۲ نوع ویزای مختلف شامل ویزای اقامت کوتاه (دوره تحصیلی کمتر از ۳ ماه) با هزینه تقریبی ۱۰۰$ (دلار آمریکا) و ویزای اقامت طولانی (دوره تحصیلی بیش از ۳ ماه) با هزینه ۲۰۰$ (دلار آمریکا) به دانشجویان خارجی ارائه می شود. مدت اعتبار ویزای مذکور بستگی به طول تحصیلات متقاضی دارد. از شرایط اصلی اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان نیز داشتن دعوت نامه دانشگاهی یا آکادمیک و نیز داشتن تمکن مالی کافی برای اقامت و زندگی در جمهوری آذربایجان است.