تحصیل در هلند ۲۰۲۰

نظام آموزشی کشور هلند بسیاری از ایرانیان را ترغیب کرده است که حتی در دوره پیش از دانشگاه نیز به تحصیل در هلند بروند. نظام آموزشی کشور هلند از روش‌های آموزشی بسیار نوین استفاده می‌کند و تنها مبتنی بر دروس نیست به طوری که دانش آموزان نحوه صحیح زندگی کردن را نیز می‌آموزند. وجود دانشگاه های با اعتبار علمی بسیار بالا، کیفیت زندگی خوب، فرصت های شغلی بسیار مناسب برای فارغ التجصیلان از دانشگاه های کشور هلند از جمله عواملی است این کشور را به گزینه بسیار خوب برای ادامه تحصیل تبدیل می کند. مواردی که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

 • تحصیل در مدارس ابتدایی کشور هلند
 • تحصیل در مدارس متوسطه کشور هلند
 •   تحصیل در دبیرستان کشور هلند
 • تحصیل کارشناسی در هلند
 • شرایط تحصیل کارشناسی در هلند
 • تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در هلند
 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند
 • شرایط تحصیل در مقطع دکتری در هلند
 • لیست دانشگاه های برتر هلند

تحصیل در مدارس کشور هلند 

مدارس در هلند به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. مدارس خصوصی کشور هلند که برای دانش آموزان بین المللی است. کمترین هزینه تحصیل دراین مدارس حداقل ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال است.

تحصیل در مدارس ابتدایی کشور هلند

 • دوره ابتدایی ابتدایی در کشور هلند از سن ۴ یا ۵ سالگی آغاز می شود. در این دوره دانش آموزان ، آموزش های دوره مهد کودک ، خواندن و نوشتن زبان هلندی، زبان انگلیسی، ریاضیات ، علوم طبیعی و علوم اجتماعی تمرین های جسمی، نقاشی ، موسیقی ، صنعت گری، نمایش و تئاتر جغرافیا ، تاریخ و … را آموزش می بینند.
 • تحصیل در مدارس متوسطه کشور هلند

برای ورود به دوره متوسطه  دانش آموزان در آزمون شرکت می کنند و با توجه به نمره کسب شده وارد یکی از دوره های زیر می شوند:

 • دانش آموزانی که بالاترین نمره را کسب کنند وارد دوره VMBO می شوند که طول دوره چهار سال است.

دوره MBO بسته به سطح دانش آموز ۱ تا ۴ سال می باشد و پس از گذراندن این دوره دانش آموزان می توانند وارد بازار کار شوند.

 • دوره HAVO دوره ۵ ساله است و شامل آموزش عمومی هلندی است و دانش آموزان را برای ورود به دوره های آموزش حرفه ای در مؤسسات فنی و حرفه ای آماده می کند.
 • دورهVWO ،دوره ۶ ساله است و دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کند.

  تحصیل در دبیرستان کشور هلند

طول دوره‌ دبیرستان‌ ۴ تا ۶ سال‌ است‌ که‌ از ۱۲ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد.

تحصیل کارشناسی در هلند

طول دوره کارشناسی معمولاً بین ۳ تا ۴ سال است .تحصیل کارشناسی در هلند میتواند انتخاب بسیار خوبی باشد چراکه با تحصیل در هلند میتوانید راه را برای ورود به بازار کار این کشور باز کنید. تحصیل مقطع کارشناسی در هلند هم به زبان انگلیسی وآلمانی است. اما توجه کنید که اکثر رشته ها به زبان آلمانی ارائه می شوند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی هلند ارائه مدرک زبان الزامی است.

با توجه به سیستم امتیازدهی(ECTS)  در اروپا برای اخذ مدرک کارشناسی در هلند سالانه باید به طور متوسط ۶۰ امتیاز کسب کنید که برای دوره ۴ ساله متوسط ۲۴۰ امتیاز خواهد بود.

شرایط تحصیل کارشناسی در هلند

یکی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل درهلند در مقطع کارشناسی ، داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۴ می باشد. همچنین دانشجویان می بایست مدرک زبان ایلتس حداقل ۶ یا مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را بسته به رشته مورد نظر ، داشته باشند.

شهریه دانشگا ه ها در هلند در مقطع لیسانس بسته به رشته و دانشگاه سالیانه حدود ۸۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در هلند

برای ورود به رشته پزشکی و دندان پزشکی در هلند نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه است. تحصیل پزشکی در هلند شامل دوره سه ساله لیسانس پزشکی، دور ۳ ساله کارشناسی ارشد پزشکی و در نهایت دوره آموزش یکساله است. دوره ۳ ساله کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشجویان بین المللی تنها در دو دانشگاه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارند و از طرفی شانس قبولی در این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی بسیار پایین است. دانشگاه گرونینگن Groningen و دانشگاه ماستریخت Maastricht . این دوره تحصیلی اولین قدم تحصیل پزشکی در هلند می باشد. حتی با وجود این که امکان تحصیل دراین دو دانشگاه به زبان انگلیسی است اما توجه داشته باشید زبان هلندی جز جدایی ناپذیر تحصیل پزشکی بوده و به منظور فارغ التحصیلی در رشته پزشکی در هلند باید آزمون های نهایی را به زبان هلندی بگذرانید. تحصیل در مقطع فوق لیسانس پزشکی به زبان انگلیسی فراهم نیست و تنها به زبان هلندی ارائه می شود.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در هلند ۲ ساله می باشد. خوشبختانه در اکثر دانشگاه های هلند دروس تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. حداقل مدرک مورد نیاز برا این مقطع آیلتس ۶٫۵ یا B2 زبان آلمانی است.

شهریه دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند بین   ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو در سال است.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در هلند

آموزش دروس دوره دکتری در هلند به زبان انگلیسی است و ارائه مدرک زبان آیلتس برای اخذ پذیرش دکتری در هلند الزامی است. همینطور مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو در دوره دکتری است. از دیگر شرایط مورد نیاز داشتن مقالات ISI ، پروپوزال قوی می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری هلند

در برخی از دانشگاه‌های هلند بخشی از هزینه تحصیل دانشجویان مقطع دکتری از سوی دولت پرداخت می‌گردد. برخی دانشگاه‌های دیگر کلیه هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را در دوره دکتری تأمین می‌کنند و به این ترتیب دانشجویان تنها باید بر روی پروژه‌های تحقیقاتی خود تمرکز داشته باشند. در مقطع دکتری در هلند امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد. که قطعا نیازمند ارائه رزومه قوی و جلب نظر استاد راهنمای مربوطه است.

اجازه کار در حین تحصیل در هلند

دانشجویان در مقطع لیسانس میتوانند ۱۰ ساعت در هفته و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. حقوق این افراد ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو است.

لیست دانشگاه های برتر هلند

نام دانشگاه نام دانشگاه رتبه  QS
دانشگاه تکنولوژی دلفت Delft university of Technology ۵۲
دانشگاه آمستردام University of Amsterdam ۵۷
دانشگاه تکنولوژی آیندهوون Eindhoven university of Technology ۹۹
دانشگاه خرونینگن University of Groningen ۱۲۰
دانشگاه لایدن Leiden university ۱۲۲
دانشگاه اوترخت Utrecht university ۱۲۴
دانشگاه واخنینخن Wageningen University ۱۲۵
دانشگاه توئنته University of Twente ۱۷۲
دانشگاه اراسموس روتردام Erasmus University Rotterdam ۱۷۹
دانشگاه رادبود نایمخن Radbound University Nijmegen ۲۰۴
دانشگاه ماستریخت Maastricht university ۲۱۱
دانشگاه فرای آمستردام Vrije Universiteit Amsterdam ۲۳۱
دانشگاه تیل بورگ Tilburg university ۳۹۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام دانشگاه نام دانشگاه رتبه QS