شرایط سرمایه گذاری در انگلستان

وضعیت اقامت و یا شهروندی انگلستان، باعث می شود سرمایه گذاران به دنیایی از منافع منحصر به فرد دسترسی پیدا کنند. کشور انگلستان از جوامع متنوع و چند فرهنگی و چند ملیتی بزرگ تشکیل شده است و این نشان می دهد دارای شرایط مناسبی برای جذب خارجی ها می باشد. استانداردهای عالی آموزش و پرورش، دارا بودن شبکه وسیعی از مدارس دولتی و خصوصی، بیش از ۱۵۰ دانشگاه و موسسات آموزش عالی و دارا بودن یکی از بهترین خدمات رایگان بهداشتی در جهان از دلایل این مساله می باشد. به گزارش بانک جهانی انگلیس ، انگلستان دومین رتبه را در استخدام کارگران در دنیا دارد، بنابراین دارای انعطاف پذیر ترین بازار در دنیا است. انگلستان دارای کم ترین موانع برای کارآفرینان می باشد، در واقع دومین کشور دنیا از جهت کمترین موانع برای کارآفرینان و دومین بازار منظم محصولات ، کشور انگلستان می باشد. کشور انگلستان دارای بالاترین کیفیت در تحقیقات و بالاترین رتبه در نوآوری می باشد. زبان این کشور زبان بین المللی تجارت می باشد. انگلستان بهترین راه ورود به بازار تجارت اروپا می باشد.

سرمایه گذاری در کشور انگلستان می تواند به روش های زیر باشد:

  • خرید اوراق قرضه دولتی
  • سرمایه گذاری به صورت خرید سهام شرکت های دولتی و خصوصی
  • خرید ارزهای خارجی در انگلستان

کل زمان پروسه سرمایه گذاری در انگلستان

به طور تقریبی می‌توان گفت سرمایه گذاری در انگلستان کمتر از دو هفته زمان بر خواهد بود به طوری که میانگین زمان لازم برای سرمایه گذاری در کل اتحادیه اروپا حداقل ۲۰ الی ۳۰ روز زمان بر است. سرمایه گذار اصلی می تواند اعضای خانواده خود را که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد به صورت همزمان در کشور انگلستان همراهی کند و حتی در برخی موارد و جز استثنائات فرزندان بالای ۱۸ سال در صورت اثبات وابستگی به خانواده می تواند در کنار خانواده حضور به عمل آورند. سرمایه گذاری در انگلستان از طریق ثبت شرکت و یا از طریق خرید اوراق قرضه منجر به اخذ اقامت دائم و در نهایت منجر به اخذ پاسپورت این کشور می باشد.

 

ویزای سرمایه گذاری در انگلستان

برای دریافت این ویزای سرمایه گذاری شما باید ۷۵ امتیاز در جدول امتیاز بندی کسب کنید, بر پایه قوانین جدیدی که از نوامبر ۲۰۱۴ در انگلستان وضع شد فرد باید دارای نقدینگی ۲ میلیون پوندی باشد. این امر ۳۰ امتیاز از امتیازات مورد نیاز فرد را تامین مینماید. (قبلا میزان  این مبلغ یک میلیون پوند بود.این مقدار سرمایه باید قابلیت انتقال به انگلستان را داشته باشد)

برای دریافت امتیازات لازم دیگر در انگلستان متقاضی باید حداقل ۱,۷۵۰,۰۰۰ پوند از ۲,۰۰۰,۰۰۰ پوند را برای خرید اوراق قرضه, اوراق سهام و یا دیگر اوراق دولتی بریتانیا صرف نماید تا۳۰ امتیاز دیگر را کسب کند. همچنین اگر متقاضی قبل از به اتمام رسیدن ۳ ماه از زمان دریافت ویزای خود به سرمایه گذاری در کشور انگلستان بپردازد ۱۵ امتیاز دیگر نیز بدست می آورد.

در این نوع روش سرمایه گذاری شما نیاز به مدرک زبان ندارید و همچنین سطح تحصیلات شما نیز اهمیت ندارد. مدت اعتبار این ویزا ۳ سال و ۴ ماه هست و اگر پس از اتمام این مدت سرمایه اولیه ۲,۰۰۰,۰۰۰ پوند همچنان باقی مانده باشد تا ۲ سال دیگرویزای شما تمدید می شود و بعد از گذشت ۵ سال شما را به اقامت دائم میرساند. نکته قابل توجه این است که اگر میزان سرمایه گذاری اولیه فرد در حد ۵,۰۰۰,۰۰۰ باشد در مدت زمان ۳ سال و اگر این میزان ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ پوند باشد با گذشت ۲ سال فرد به اقامت دائم انگلستان میرسد. همان طور که ملاحظه می فرمایید، مهاجرت به انگلستان از طریق سرمایه گذاری معمولاً با صرف هزینه های نسبتاً زیادی همراه است ولی با این روش شخص به راحتی می تواند اقامت و تابعیت انگلستان را تحصیل نماید.

سرمایه گذاری در انگلستان از طریق post-study work 

این نوع ویزا برای اشخاصی است که درانگلستان تحصیل کرده اند و یا در حال تحصیل هستند. این افراد میتوانند با ایجاد یک کسب و کار یا بیزینس در کشور انگلستان اقامت دائم این کشور را بدست آورند. این ویزا از نوع سرمایه گذاری و کار افرینی در کشور انگلستان است. برای دریافت این ویزا فرد باید در مجموع ۹۵ امتیاز را کسب نماید. شخصی میتواند برای دریافت این نوع از ویزاهای سرمایه گذاری در انگلیس اقدام نماید که دارای ۵۰۰۰۰ پوند سرمایه نقد باشد. اگر فرد خود این میزان سرمایه را تهیه میکند باید ثابت نماید این سرمایه متعلق به او و یا همسر او است. دسترسی به این سرمایه ۷۵ امتیاز را برای فرد فراهم می آورد.

از دیگر ملزومات دریافت این ویزا آن است که متقاضی مدرکی دال بر توانایی خود در زمینه زبان انگلیسی (آیلس حداقل ۴ در تمام مهارت ها) ارائه نماید. این امر میتواند ۱۰ امتیاز به امتیازات فرد اضافه نماید.

در این روش سرمایه گذاری در انگلستان نیز شخص متقاضی باید با ارئه مدارک مالی ثابت نماید که توانایی تامین هزینه های خود و همراهانش را دارد که این مبلغ برای شخص متقاضی و هر همراهش اگر در خارج از انگلستان باشند به ترتیب ۳۳۱۰ پوند و ۱۸۹۰ پوند است و اگر در خاک انگلستان باشند ۹۴۵ پوند برای نفر اصلی و برای هر همراه ۶۳۰ پوند می باشد.

لازم به ذکر است برای اقدام به سرمایه گذاری در انگلیس از این طریق فرد متقاضی باید یک طرح با توجیه اقتصادی (a business plan) ارائه نماید. با ارائه این مدارک فرد میتواند برای خودش، همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود برای دریافت این ویزا اقدام نماید. مدت این ویزا نیز ۳ سال و ۴ ماه است و بعد از این مدت در صورتی که همچنان مبلغ ۵۰۰۰۰ پوند موجود باشد و فرد در این مدت ۲ فرصت شغلی ایجاد کرده باشد برای ۲ سال دیگر این ویزا تمدید میگردد و با ۵ سال اقامت در خاک انگلستان فرد میتواند به اقامت دائم این کشور دست پیدا کند. همراهان متقاضی سرمایه گذاری در انگلستان اجازه کار و تحصیل در کشور انگلستان را دارند و متقاضی میتواند ۶ ماه در سال در خارج از خاک انگلستان باشد.

با توجه به اینکه سرمایه گذاری در هر کشوری همواره با ریسک همراه است، بهتر است متقاضیان ورود به انگلستان ابتدا گزینه های کم ریسکتر مانند تحصیل در انگلستان را در دستور کار خود قرار دهند و سپس با حضور در انگلستان و با توجه به علاقه همیشگی دولت ها به جذب سرمایه خارجی و با سرمایه کمتر، خود به سرمایه گذاری اقدام نمایند.