شرایط تحصیل در انگلیس

کشورانگلستان ( England) نام یکی از چهار کشور تشکیل‌دهنده پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و پراهمیت‌ترین بخش آن است که نیمه جنوبی جزیره بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد.این کشور از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال هستند، و در جنوب نیز کانال مانش آن را از اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه جدا می‌سازد. انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره من اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد. مساحت این کشور ۱۳۰٬۳۹۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن تا واپسین سرشماری در سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۴٬۳۱۶٬۶۰۰ نفر بوده‌است. انگلستان از قدیم به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر است که انواع ویزاهای تحصیلی،کاری،سرمایه گذاری برای افراد مختلف صادر می کند.

ما در این مقاله به بررسی ویزای تحصیل در انگلیس می پردازیم و موارد زیر را بررسی می کنیم:

 • مزایای تحصیل در انگلیس
 • تحصیل در مدارس انگلیس
 • تحصیل در مقطع لیسانس
 • تحصیل در پزشکی و دندان پزشکی
 • تحصیل در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل در مقطع دکترا
 • هزینه های تحصیل در انگلیس

مزایای تحصیل در انگلیس

مزایای اصلی تحصیل در انگلیس شامل:

۱-زبان:

یکی از مهمترین دلایل برای تحصیل در انگلستان این است که انگلستان یک کشور انگلیسی زبان است. آیا تا به حال آن را با کشورهای دیگر مقایسه کردید. انگلیسی زبان بین المللی است.

۲-فاصله:

به نسبت کشورهای انگلیسی زبان انگلستان فاصله کمتری با ایران دارد و در نتیجه فاصله کم زمانی و هزینه مسافرت کمتری دارد.

۳-تجربه:

موسسات و دانشگاه های انگلستان بیش از صد سال است که پذیرای دانشجویان خارجی می باشند.آنها تجربه زیادی در برآوردن نیازهای دانشجویان خارجی دارند.

۴-کیفیت:

موسسات و دانشگاه های انگلستان از بالاترین استانداردهای کیفی در سطح جهانی برخوردارند.

۵-ورودی:

در انگلستان بیش از ۲۵۰۰ موسسه آموزشی پذیرای دانشجویان خارجی هستند.معمولا برای پذیرش به جز رشته های پزشکی امتحان ورودی وجود ندارد.در صورتی که شما دارای پیش نیازهای لازم باشید، قطعا شما را وارد یکی از بهترین دانشگاه ها و مرکز اموزشی خواهیم کرد.

۶-مدرک تحصیلی:

مدرک تحصیلی که شما در انگلستان با آن فارغ التحصیل می شوید در تمام دنیا معتبراست و در واقع یک برگ برنده در دست شما خواهد بود.

۷-کار :

پس از فارغ التحصیلی مدرک تحصیلی شما از انگلستان پایه ای محکم برای ساختن آینده کاری تان در ایران،انگلستان و یا هر نقطه دیگری از جهان خواهد بود.

۸-مدت تحصیل:

اگر انگلستان را با دیگر کشورهای دنیا مقایسه کنید متوجه خواهید شد که دوره لیسانس در اکثر کشورها ۴ سال است در حالی که در انگلستان تنها ۳سال به طول می انجامد و یا دوره دکترا به جای ۵ سال ۳ سال طول میکشد.

۹-بیمه درمانی:

دانشجویان خارجی با پرداخت هزینه ناچیزی از بیمه درمانی در مدت تحصیل خود برخوردار هستند.

۱۰-اجازه کار:

معمولا به دانشجویان خارجی ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار داده می شود.

۱۱-نحوه تدریس:

موسسات و دانشگاه های انگلستان از روش های آموزشی مختلف استفاده می کنند.

۱۲-جامعه:

انگلستان کشوری بین المللی برای تحصیل و سفر و زندگی می باشد.

۱۳-تفریح:

در انگلستان فرصت های بسیاری برای استفاده از تفریحات ورزشی و محل های تفریحی ورزشی  وجود دارد.

تحصیل در مدارس انگلستان

 

بواسطه قدمت دانشگاه های ممتاز در سیستم آموزشی انگلستان و امکانات ویژه ای که کشور انگلستان در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد، کشور انگلستان مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در معتبرترین مراکز علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت دایمی کشور انگلستان هستند می باشد. تحصیل در بهترین مدارس خصوصی و دولتی میسر است.

مدارس در انگلیس شامل مدارس دولتی و مدارس خصوصی است.

مدارس دولتی:

تمامی نوجوانان و کودکان انگلیسی بطور رایگان در در مدارس دولتی تحصیل می کنند مدارس دولتی عمدتا توسط دولت و مراجع آموزشی پشتیبانی می شوند.

مدارس مستقل یا خصوصی:

۲۶۰۰ مدرسه خصوصی در انگلیس وجود دارد که حدود ۶۲۵۰۰۰ دانش آموز توسط شهریه ای که والدین پرداخت می کنند اداره می شود.

هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان در دوره دبیرستان و دانشگاه

در دوره دبیرستان در حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند انگلستان است که شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا و بیمه است. دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان در انگلستان امکان ورود به بهترین دانشگاه ها این کشور را دارا می شوند. با توجه به درآمد قشر تحصیل کرده که میزان ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ پوند بصورت ماهیانه است، صرف هزینه برای تحصیل فرزندتان سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده آن هاست.

مسیر و روند تحصیل در انگلستان به چه نحوی است؟

سن ۳ تا ۴ سال:

در این سن کودکان دوره کودکستان را می گذرانند.

سن ۴ تا ۱۶ سال:

تحصیل تمام وقت برای تمامی کودکان و نوجوانان ما بین سنین ۵ تا ۱۶ سال اجباری می باشد.

آموزش ابتدایی:

این دوره مختص کودکان دارای سنین ۴یا ۵ سال تا ۱۱ یا ۱۳ سال می باشد.

آموزش متوسطه:

این دوره مختص دانش آموزان دارای سن ۱۱ یا ۱۳ سال تا ۱۶ سال می باشد.

مدارک و دوره های تحصیلی :

در طی دو سال پایانی تحصیلات متوسطه عمده دانش آموزان یکی از دوره های ذیل را می گذرانند :

GCSE: این  دوره برای سنین ۱۴ تا ۱۶ سال در انگلستان می باشد.

IB : تعداد مدارسی که در انگلیس این دوره را آموزش می دهند در حال افزایش است. این دوره شامل زبان، علوم انسانی، علوم طبیعی، ریاضی و هنر هست.

A-LEVEL:

این دوره مناسب برای سنین بالای ۱۵ سال است و افرادی که خواهان  تحصیل در دوره های بلند مدت هستند.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور انگلستان

برخلاف دوره تحصیل لیسانس که در کشورهای دیگر ۴ سال هست در انگلستان این دوره ۳ساله هست. فرد بعد از گذراندن دوره ۳ساله می تواند در یک دوره ارشد یکساله شرکت کند. هر فرد متقاضی در دوره لیسانس باید نمره آیلتس ۵ یا ۵٫۵ داشته  باشد.

 

دانشجویان دوره کارشناسی می توانند در حدوده ۲۰ ساعت در هفته کارت کنند..میانگین حقوق ساعتی این افراد ۹ تا ۱۲ پوند است.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

افرادی که بخواهند در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند، با توجه به دانشگاه موردنظر باید برای امتحان UKCAT یا BMAT آماده شوند. افرادی که از ایران می خواهند وارد دوره A-level شوند باید ۱۶ سال تمام و مدرک دوم دبیرستان را داشته باشند .برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیاز به گذراندن ۲ سال در این دوره است. چنانچه شما زیر ۱۷ سال سن داشته باشید به مدرک زبان نیازی ندارید ولی بالای ۱۷ سال باید مدرک آیلتس ۵٫۵ داشته باشید.

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور انگلستان

کشور انگلستان می تواند یکی از بهترین انتخاب های یک فرد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باشد. این دوره یکساله هست و برای طی این دوره نیاز به مدرک زبان ۶-۶٫۵ است. در دوره کارشناسی ارشد فرد می تواند همسر و فرزند خود را همزمان ببرد. برای دانشجویانی که می خواهند سریعتر فوق لیسانس بگیرند و جذب کار شوند و یا دانشجویان خارجی که نظام آموزشی آنها به صورت حضور در کلاس است، دوره MSc یا  MA انتخاب مناسب تری برای خواندن دوره کارشناسی ارشد می باشد. دوره MA یا MSc یک دوره یکساله است که به صورت حضور در کلاس و انجام پروژه پایانی ارائه می شود. به این منظور ابتدای دوره با حضور در کلاس و شرکت در امتحانات انجام شده و پس از آن دانشجویان می توانند زیرنظر استاد راهنما در یکی از موضوع های مرتبط با رشته خود به تحقیقات بپردازند. معمولا ۶ ماه از ۱۲ ماه به صورت درس و امتحان و ۶ ماه برای پروژه می باشد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

هزینۀ تحصیل در انگلستان ممکن است در بسیاری شرایط، از تحصیل در کشورهای مشابه همچون استرالیا و آمریکا کمتر تمام شود. مؤسسه‌های متنوع در شهرهای مختلف و رشته‌های گوناگون این امکان را فراهم می‌کنند که گزینه‌های مختلفی با شرایط و هزینه‌های متفاوت مطرح شود و امکان انتخاب را برای کلیۀ متقاضیان بیشتر کند. هزینۀ تحصیل در انگلستان در رشته‌ها و مقاطع مختلف با توجه به کیفیت و ردۀ کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور بسیار متغیر است. میانگین این هزینه سالانه بین ۱۰ تا ۳۰ هزارپوند است.

دوره آمادگی کارشناسی ارشد

گذراندن دوره pre master  برای افرادی با شرایط زیر توصیه می شود:

 • برای دانشجویانی که تصمیم به تغییر رشته دارند.
 • برای دانشجویانی که نیاز به افزایش سطح زبان دارند.
 • دانشجویانی که معدل دوره فوق لیسانس آنها پایین است.
 • دانشجویانی که مدت زمان زیادی از اخذ مدرک لیسانس آن ها گذشته است.

 

دوره آمادگی دکترا

دوره آمادگی دکترا در انگلستان، آمادگی لازم برای موفقیت در دوره دکترا را فراهم می سازد. این دوره شامل کلاس های زبان فشرده با روش های تحقیق، آموزش و مهارت های مطالعاتی در PhD می باشد.

دورره دکترا در انگلستان

در تمامی کشورها دوره دکترا ۴ یا ۵ ساله است، اما به دلیل نظام آموزشی قوی در طول دوره دکترا در انگلیس ۲٫۵ تا ۳ سال است.

در ادامه مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزا برای تحصیل دکترا در انگلستان را شرح خواهیم داد:

 • پاسپورت با ۶ ماه اعتبار
 • شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • نامه تمکن مالی
 • CAS letter
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک آیلتس ۷
 • انگیزه نامه یا SDF (state of purpose)
 • مقالات ISI

 

تحصیل دکترا در انگلستان با فاند (بورس کامل) چیست؟

از جمله مواردی که هنگام مهاجرت برای تحصیل دکترا در انگلستان می تواند مدنظر قرار گرفته شود بررسی امکان اخذ بورسیه یا فاند یا کمک هزینه تحصیلی به منظور کاهش هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان می باشد. به طور کلی اینکه قصد داشته باشید با پرداخت هزینه مشغول به تحصیل در انگلستان شوید ممکن است کمی برایتان گران تمام شود. هزینه تحصیل دکترا در انگلستان برای دانشجویان تبعه حدود ۳٫۰۰۰ تا ۶٫۰۰۰ پوند و برای دانشجویان بین المللی به صورت میانگین در حدود ۱۸٫۰۰۰ هزار پوند (۲۳٫۰۰۰ دلار) برای سه سال اول می باشد. دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهند. این بورسیه ها به دو صورت دولتی و یا خصوصی ارائه می شود. در ادامه به معرفی و بررسی چندی از انواع بورسیه در انگلستان می پردازیم:

 • Clarendon Fund Scholarships، University of Oxford، UK: این بورسیه تحصیلی که شامل فاند کامل است به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که از سراسر جهان قصد تحصیل در انگلستان را دارند در تمام رشته ها ارائه می شود.
 • MBA Skoll Scholarships At University of Oxford In UK:  این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مدیریت کسب و کار اعطا می شود.
 • International Cambridge Scholarships: این برنامه که دربرگیرنده دوره های دکترا در انگلستان است شامل پرداخت شهریه و هم چنین حقوق به دانشجو می باشد. این بورسیه تحصیلی جهت انجام تحقیقات مجاز و هم چنین تنها به دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا قصد اقدام دارند اعطا می گردد.
 • Anglia Ruskin University MBA Scholarship In UK، ۲۰۱۹-۲۰۲۰: این بورسیه تحصیلی جهت تحصیل دکترا در انگلستان و همینطور در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا می گردد. بورسیه کامل نیست و هزینه ای جزیی را در بر می گیرد و تنها در رشته های حقوق و بیزنس به دانشجویان اتحادیه اروپا ارائه می شود.
 • Rhodes Global Scholarship 2019: این بورسیه تحصیلی شامل تمام رشته های مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا بوده و حاوی پرداخت هزینه کامل شهریه، حقوق ماهانه و همینطور هزینه بلیط برگشت دانشجو می باشد.

 

فهرست زیر دانشگاه‌های تأییدشدۀ وزارت علوم و بهداشت ایران برای تحصیل در سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ در انگلستان را در بر می‌گیرد.

گروه الف (ممتاز)

 

 1. Aberystwyth University
 2. Aston University
 3. Bangor University
 4. Birkbeck College، University of London
 5. Bournemouth University
 6. Brunel University
 7. Cardiff University
 8. City University of London
 9. Coventry University
 10. Durham University
 11. Goldsmiths، University of London
 12. Heriot-watt University
 13. Imperial College London
 14. Keele University
 15. King’s College London (University of London)
 16. Lancaster University
 17. London Business School
 18. London School of Economics and Political Science (LSE)
 19. Loughborough University
 20. Newcastle University

گروه ب (خوب)

 1. Birmingham City University
 2. Canterbury Christ Church University
 3. Cardiff Metropolitan University
 4. Cranfield University صرفاً در رشته مهندسی مکانیک
 5. De Montfort University
 6. Edinburgh Napier University (Napier University)
 7. Glasgow Caledonian University
 8. Glasgow School of Arts
 9. Kingston University
 10. Leeds Beckett University (Leeds Metropolitan University)
 11. Liverpool John Moores University
 12. London Metropolitan University
 13. Manchester Metropolitan University
 14. Middlesex University
 15. Nottingham Trent University
 16. Robert Gordon University Aberdeen
 17. Sheffield Hallam University
 18. Staffordshire University
 19. University for the Creative Arts
 20. University of Bedfordshire
 21. University of Bradford
 22. University of Brighton
 23. University of Central Lancashire
 24. University of Derby
 25. University of East London
 26. University of Greenwich
 27. University of Hertfordshire
 28. University of Huddersfield
 29. University of Hull
 30. University of Lincoln
 31. University of Roehampton
 32. University of Salford
 33. University of Teesside
 34. University of the West of England Bristol
 35. University of Ulster
 36. University of Westminster

گروه ج (متوسط

 1. Abertay University (University of Dundee)
 2. Anglia Ruskin University
 3. Bath Spa University
 4. Buckinghamshire New University
 5. Glyndwr University
 6. Leeds Trinity University
 7. Liverpool Hope University
 8. Liverpool School of Tropical Medicine صرفاً در رشته های مرتبط با وزارت علوم
 9. London South Bank University
 10. Royal Agricultural University
 11. Southampton Solent University
 12. Thames Valley University → University of West London
 13. University of Bolton
 14. University of Chester
 15. University of Chichester
 16. University of Gloucestershire
 17. University of Northampton
 18. University of South Wales
 19. University of Sunderland

 

 

هزینه های زندگی در انگلستان

هزینه زندگی در انگلستان برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ پوند است که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن است.