آزمون آیمت ایتالیا IMAT

یکی از گزینه های بسیار عالی برای تحصیل در رشته های پزشکی کشور ایتالیاست و این مساله دلایل متعددی دارد. از جمله امکان تحصیل رایگان در ایتالیا، تحصیل به زبان انگلیسی، پایین بودن هزینه های زندگی، امکان اخذ بورسیه تحصیلی DSU برای همه دانشجویان، اخذ ویزای تحصیلی شنگن و امکان سفر به زیباترین کشورهای جهان با هزینه های بسیار ارزان، تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان و دلایل متعددد دیگر است. در این مقاله در مورد آزمون آیمت مفصل صحبت خواهیم کرد. مواردی که در این مقاله بررسی می شوند شامل:

  • درباره آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا
  • زمان برگزاری و ثبت نام آزمون آیمت
  • کشورهای برگزار کننده آزمون آیمت
  • چند نکته کاربردی در روز برگزاری آزمون آیمت
  • ظرفیت پذیرش آزمون آیمت در دانشگاه های ایتالیا
  • منابع آزمون آیمت
  • اعلام نتیجه آزمون آیمت
  • مدت زمان معتبر بودن آزمون آیمت

 

درباره آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا

برای ورود به رشته های گروه پزشکی در کشور ایتالیا باید درآزمون بین‌المللی آیمت (IMAT) International Medical Admissions Test شرکت کنید. این آزمون به صورت تستی پنج گزینه ای بوده و شامل دو بخش است. یک بخش شامل هوش و حل مسئله استGeneral Knowledge)) و بخش دیگر شامل سوالات زبان انگلیسی، زیست شناسی Biology، فیزیک Physics ، شیمی Chemistry، ریاضی Mathematics  بوده که هر کدام به طور مجزا شامل ۳۰ سوال است. مدت زمان آزمون آیمت ایتالیا ۱۰۰ دقیقه است هر پاسخ صحیح ۱٫۵ امتیاز، سوالات بدون پاسخ بدون امتیاز و پاسخ غلط ۰٫۴ امتیاز نمره منفی دارد. به طور کلی می توان گفت که آزمون آیمت ساده است اما باتوجه با این اینکه در صورت قبولی در این آزمون دانشجویان می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های با سطح علمی بسیار خوب تحصیل کنند رقابت در این آزمون بسیار بالاست. حداکثر نمره ۹۰ و دانشجویان با کسب نمره حدودا ۵۳ در آزمون قبول می شوند.

 

زمان برگزاری و ثبت نام آزمون آیمت

ازمون آیمت یکبار در سال در ماه سپتامبر برگزار می شود. ثبت نام ازمون معمولا در ماه جولای انجام می شود. هزینه ثبت نام آزمون آیمت ۱۲۰ یورو است.

کشورهای برگزار کننده آزمون آیمت

در کشورهای نیویورک، دبی، امارات و قطر لندن، آتن و بارسلونا و ایتالیا به صورت همزمان در تمام این کشورها در ساعت مقرر برگزار می شود.

 

چند نکته کاربردی در روز برگزاری آزمون آیمت

حتما نیم ساعت قبل از شروع زمون در جلسه حضور داشته باشید، چرا که اگر دیر برسید ولو یک دقیقه اجازه ورود به جلسه را نخواهید داشت. تقلب، تبادل وسیله و یا صحبت کردن در حین جلسه باعث رد صلاحیت شما خواهد شد. قبل از آزمون غذای مقوی بخورید زیرا در حین آزمون خوردن ممنوع است و فقط اجازه دارید آب بنوشید. برای ورود به جلسه حتما پاسپورت معتبر،یک مداد سیاه و پاکن همراه داشته باشید. بطری آبتان را روی میز قرار دهید.

منابع آزمون آیمت

 زیست شناسی Biology

مباحث زیست شناسی شامل بیولوژی، سلول های موجودات زنده و عملکرد آنها، نقش آنزیم، سلول، نظریه سلولی، سلول های پروکاریوتی، زیست شناسی گیاهی غشای سلولی و ساختار و عملکرد آن، تولید مثل، ژنتیک مندلی، ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، ساختار دی ان ای و تکثیر، کد ژنتیکی و ترجمه آن، سنتز پروتئین، دی ان ای پروکاریوت ها، ساختارکروموزوم ها، ژنتیک انسانی، بیماری های ارثی، بیوتکنولوژی DNA نوترکیب و، نظریه تکامل ژنتیک، آناتومی و فیزیولوژی حیوانات و انسانها، آناتومی.

Chemistry شیمی

ساختار اتم، عناصر، ایزوتوپها، ساختار اتمی عناصر، جدول تناوبی ساختارهای الکترونیکی، پیوندهای شیمیایی شامل پیوندهای یونی، پیوندهای کووالانسی، الکترونگاتیویتی، شیمی معدنی، نامگذاری ترکیبات، ترکیبات معدنی، واکنش های شیمیایی و استوکیومتری، وزن های اتمی و مولکولی، واکنش های شیمیایی، حلال ها، اکسیداسیون، اسیدها و بازها، شیمی آلی، انواع پیوندهای بین اتم های کربن، الکل ها، اترها، آلدئیدها، کتون هاو….

 فیزیک Physics

شتاب لحظه ای و متوسط، حرکت مستقیم، حرکت دایره ای، دینامیک، بردارها، نیروها، تعاریف جرم و وزن، گرانش، قوانین نیوتن، کار، انرژی جنبشی، انرژی سکون، اصل ماندگاری انرژی، مکانیک سیالات، ترمودینامیک، الکترواستاتیک و الکترودینامیک، فشار، اصل پاسکال، حرارت، مکانیزم های گرما، قانون های ترمودینامیک، خازن ها، مقاومت الکتریکی، اثر ژول، ژنراتورها القای الکترومغناطیسی و جریان های متناوب، اثرات الکتریکی جریان های (حرارتی، شیمیایی و مغناطیسی) و…

ریاضیات Mathematics

جبر و احتمال، اعداد طبیعی، اعداد صحیح، مقیاس، تناسب، درصد، لگاریتم، تعاریف جبری، معادلات، توابع، توابع جبری، مثلثات، توابع معکوس، هندسه، چند ضلعی ها و خواص آنها، خواص دایره، سینوس، کسینوس، فرمول های مثلثاتی، مثلث دکارتی، معادلات خط،مفاهیم خطوط موازی، معادلات مربوط به دایره، پارابولا، هیبرالی، بیضی، قضیه فیثاغورس.احتمال و آمار، توزیع های فراوانی و نمایش های گرافیکی، فرکانس و احتمال.

 ظرفیت پذیرش آزمون آیمت در دانشگاه های ایتالیا

به صورت کلی تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی شانس قبولی در رشته های پزشکی را دارند. از کل شرکت کنندگان ببین المللی ۱۸۸ نفر ظرفیت برای کورس های زبان انگلیسی وجود دارد. این دانشگاه ها شامل دانشگاه باری، دانشگاه ملی بولونیا، دانشگاه ناپولی، دانشگاه ملی میلان، دانشگاه پادوا، دانشگاه پاویا دانشگاه ساپینزا، دانشگاه تورورگاتا، دانشگاه تورین

 شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون آیمت

برای شرکت در این آزمون ارائه مدرک دیپلم لازم است. شرکت در آزمون آیمت محدودیت سنی ندارد و با توجه به این که این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل ۶ الزامی است.

 اعتراض به نمره آزمون آیمت

 

امکان اعتراض برای همه دانشجویان وجود دارد. برای ثبت اعتراض فرم مربوطه را تکمیل کرده و بررسی های لازم انجام شده در صورتی که اعتراض شما درست باشد هزینه –ی پرداختی به شما عودت داده می­شود.

اعلام نتیجه آزمون آیمت

بسته به اینکه در آزمون چه دانشگاهی شرکت کرده باشید زمان اعلام نتایج نیز متفاوت خواهد بود اما معمولا ۲ هفته پس از آزمون نتایج اعلام می شود و با مراجعه با سایت دانشگاه می توانید نتیجه را دریافت کنید (ماه اکتبر)

 

مدت زمان معتبر بودن آزمون آیمت

با توجه به این که میزان سختی آزمون در سال های مختلف متفاوت است در نتیجه هر آزمون فقط برای همان سال معتبر است. زیرا دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی باید در شرایط یکسان مورد سنجش واقع شوند.